Karlova karavanová akademie

Jak vybrat solární panel

29.11.2022

Typy článků

panely dělíme na dvě kategorie podle konstrukce:
článkové a amorfní

Amorfní panel

Je elektricky super (dává i při nízkém osvitu), ale protože při stejném výkonu je 2-3x větší než panel článkový, tak se jím v našich aplikacích zabývat nebudeme. Poznáme ho, že nemá články a jeho aktivní plocha je většinou šedá.

Článkové panely

Dělíme na poly a monokrystalické. Zjednodušeně:

Monokrystal

Krystal křemíku je válec a z něj se nařežou tenké plátky (kolečka). Aby se těch koleček vešlo více, plátky se ještě ořežou po stranách a mezi články vznikají takové malé kosočtverečky. Podle toho poznáme už zdálky monokrystalický panel. Články jsou typicky černé barvy.

Polykrystal

Je článek složený z mnoha malých krystalů má přesný tvar (čtverec nebo obdélník) a má hrubou strukturu – vypadá jako smirkový papír. Články jsou zpravidla modré barvy.

Účinnost a výkon FV (fotovoltaických) článků

Monokrystal je více účinný při přímém slunečním svitu. Pokud osvit nebo úhel osvitu klesá – klesá i výkon panelu.
Polykrystal nemá tak vysoký maximální výkon, ale díky „zrnitosti“ povrchu není tak citlivý na snížený výkon případně zastínění.

Příklad:

  • jestliže 200 W monokrystal dá v pravé poledne 10 A, odpoledne už jenom 5 A
  • jestliže 200 W polykrystal dá v pravé poledne 9 A odpoledne dá ještě 7 A

Závěr:

pokud oba panely jsou vedle sebe = do stejné baterky dají +/- stejné množství energie
Monokrystal dá 49 Ah a polykrystal 51 Ah (což pro nás je zanedbatelný rozdíl)
Z toho nám vyplývá, že je úplně jedno, jaký typ článků na střechu dáme.
Podstatný je celkový FV výkon instalovaný na střeše.
Z toho se odvíjí výkon naší  FV soustavy

V dnešní době jsou více populární monokrystaly - takzvané HALF CELL články. Panely s „půlčlánky“ mají o řád lepší výkon, ale bohužel se dělají jen ve velkých formátech pro baráčnickou klientelu. Na karavanu většinou není místo na panel o rozměru 2x1 m.

Co znamená označení „CIS“

Některé amorfní a monokrystalické panely mají označení CIS. Tyto panely mají leguru ze tří prvků z názvu = Cuprum (měď), Indium a Selen. Legura zvyšuje výkon FV článků asi o 10-15 %, ale cena je výrazně vyšší než normální panely (běžně i dvojnásobná) proto se jejich osazení u nás moc nerozšířilo. Typickým dodavatelem je např. německá Mobile Technology.

Jak poznám kvalitní panel od šmejdu

Blbě. Pokud nemám elektroluminiscenční kameru tak v podstatě nemám šanci. Kamera je zařízení, které speciálním světelným spektrem nasvítí panel a pozná že: tady je článek prasklý, tady má mikrotrhliny a tady je zlomený roh.

Příklad:

Zadá si Sharp, Kyocera, Sunpower a další renomovaní výrobci v Číně výrobu 5.000 panelů. Číňan jich vychrlí 10.000 kusů. Z toho je 3000 zmetků. Kyocera řekne: O.K. pošleme si svýho přejímacího technika a ten zkontroluje každý kus, který je pro nás. Tyto panely si osadíme vlastní značkou a pošleme do distribuce.
Co se stane se zbytkem? Je to prosté:
Číňan je promíchá, zabalí do palet a vyšle po E-Bayi do světa. Pak se na trhu objeví panely za zázračnou cenu 50–100 dolarů (i míň) za kus. Jistě, protože jen ekolikvidace by stála 20 dolarů za kus.
Tady je zakoupí nic netušící člověk a za rok zjistí že: panel vprostřed zfialověl (upekl se) nebo má zespodu bublinky, nebo že dává málo (vypraskané články).
Proto já si vozím panely ponejvíce z Německa (sice dražší, ale kvalita je výrazně spolehlivější) a nebojím se na ně dát záruku.

Jaký si mám dát panel na auto, karavan, mobilheim?

Je to úplně jedno; pokud použiju panely od renomovaného výrobce je celkem slušná šance, že nebude za rok, dva problém.
Podstatné je kolik mám na střeše místa:
pokud hodně (mobilheim) dám Half-cell panely
pokud méně: karavan, obytné auto dávám vždy panely článkové, co se vejdou;
monokrystal je úzký a dlouhý (52,5 cm), polykrystal je široký (67 cm) velké stacionární panely mají rozměry většinou 100 * 170 cm až 100 * 200 cm.

Jak osadit FV panel na střechu

U nás platí, že panely na střechu nevrtáme !!! ale vždy lepíme. Na trhu je více výrobců lepidel i kotevních systémů = stačí si vybrat.

Držáky

My si vyrábíme i vlastní držáky pro profilované střechy dodávek.  Držáky jsou kovové i plastové. Záleží na typu a provedení střechy i panelu.
Panel musí být vždy ve vzduchu, nikdy nelepíme celoplošně. Uvědomte si, že přehřátím na slunci panel ztrácí až 25 % výkonu a brutální dilatací si dříve roztrhá články!!!
Pokud Vám nějaký prodavač s bezelstným úsměvem prodá čtyři plastové rohové držáky na panel o velikosti 250–300 W, utíkejte odtamtud pryč. 

Lepidla

Pro lepení používáme zásadně lepidla certifikovaná pro tento systém. Na trhu jsou ke koupi lepicí sety s čističem (Cleaner) a aktivátorem.
Pokud dostanete rady typu: zalep to Mamutem, Polyuretanem a podobně: udělejte si odtrhové zkoušky a pak to nechte pod horským sluníčkem uměle zdegradovat. A nebudete se stačit divit.
My si ty zkoušky děláme pravidelně na různé povrchy, materiály,…. vědouce, že papír (a internet) snese všechno.
Poslední testy z loňského roku stály cca 90.000, -Kč, takže vidíte, že to není levná záležitost.
Proto prosím nedolujte z nás info jaký materiál a čím lepit - to je naše know-how.

Kabelové průchody střechou

Kabelové střešní průchodky používáme vždy jen certifikované k tomu určené (a patřičně drahé). Pokud na střechu budete osazovat různé elektrikářské krabice garantuji Vám, že do střechy velice brzo poteče. Pokud na střechu budeme osazovat anténu nebo satelit, použijeme průchodku dvojitou. Druhý otvor použijeme pro koaxiální kabel. Toto je jediná díra do střechy (krom střešních oken) kterou jsem ochoten akceptovat.
Vrtání panelů do střechy, lepení natvrdo na střechu a podobně – je diletantský zákrok a svědčí o tragické odborné způsobilosti provádějícího.
Páč jediný co mu nechybí, je sebedůvěra…

Příště si povíme něco o regulátorech